ترامپ برنامه «رویاپردازان» اوباما را متوقف می‌کند

ایرنا: خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه مدعی شد؛ «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است تا برنامه موسوم به «رویاپردازان» را که به آن دسته پناهجویان غیرقانونی که در زمان کودکی وارد آمریکا شده بودند، اجازه اقامت می‌دهد، لغو کرده و به کنگره 6 ماه فرصت بازنویسی آن را بدهد.

این برنامه که به طور رسمی داکا (DACA) نام گرفته است، در سال 2012 به فرمان «باراک اوباما» رئیس جمهوری وقت اجرایی شد و نزدیک به 800 هزار مرد و زن جوان را تحت محافظت قرار داد.
 
 
برخی افرادی که احتمال دارد ترامپ تصمیم به اخراج آن‌ها از آمریکا بگیرد، در صنعت فناوری این کشور به خوبی رشد کرده‌اند و عده ای حتی مالکان کسب و کارهای جدید هستند؛ همین موضوع باعث شده که علاوه بر نهادهای حقوق بشری، مدیران شرکت‌های بزرگ آمریکایی هم در صف معترضان به این تصمیم قرار بگیرند.
 
 
ترامپ اما بی‌توجه به گستردگی اعتراض‌ها، قصد دارد روز سه‌شنبه ( فردا ) و در شرایطی که آمریکا از یک سو با بحران کره‌شمالی و از سوی دیگر با خسارت‌های عظیم طوفان هاروی روبه روست، تصمیم خود برای لغو داکا را اعلان عمومی کند.
 
 
وی در زمان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری وعده داده بود که این قانون را به سرعت لغو کند؛ با این حال پس از پیروزی در انتخابات با مخالفت‌هایی از جانب برخی سیاست‌مداران ارشد دمکرات و حتی جمهوریخواه مواجه شد.
 
 
برای مثال «پل رایان» رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا جمعه گذشته از ترامپ خواست تا این قانون را که امکان کار و تحصیل هزاران تن را فراهم می‌کند، لغو نکند.
 
 

در عین حال انتظار می‌رود که برخی نمایندگان تندرو و ضدمهاجر همچون «استیو کینگ» نماینده جمهوریخواه ایالت آیووا از این تصمیم ترامپ استقبال کنند.

/ 0 نظر / 43 بازدید